ctvision.pl montaż systemów wideodomofonu

Systemy zabezpieczeń – instalacja wideodomofonu.

Systemy zabezpieczeń w tym prezentowany wideodomofon wbrew popularnej tezie o jego łatwości montażu jest jednym z bardziej pracochłonnych do instalacji systemów zabezpieczeń. Zazwyczaj największe problemy instalatorom sprawia etap montażu elektro zaczepu lub zwory przy kontrolowanych drzwiach lub furtce. Na tym etapie zazwyczaj wchodzą w grę prace ślusarskie, które są pracochłonne i wymagające precyzji.

Jaki zestaw wideodomofonu wybrać?

W zasadzie podobnie jak w systemach alarmowych lub monitoringu posiadamy dwa rodzaje systemów, wideodomofony analogowe oraz wideodomofony IP. Oba systemy idealnie sprawdzają się w wszelkiego rodzaju nieruchomościach i poza metodą instalacji oraz ceną różnią się parametrami technicznymi oraz funkcjami użytkownika

Minusy wideodomofonu analogowego.

Wideodomofon analogowy jest tańszym rozwiązaniem niż jego odpowiednik wideodomofon IP. W parze z cena, która zazwyczaj jest 50% niższa niż w przypadku IP idzie ograniczenie funkcjonalności. Przede wszystkim wideodomofon analogowy posiada słabszej jakości transmisje obrazu. Mówiąc prościej osoba przy drzwiach będzie przez nas widziana na monitorze wewnętrznym w słabszej jakości. Zazwyczaj kamery w stacjach bramowych są w rozdzielczości 2mpx co obecnie nie jest powalającym wynikiem.

Kolejny minus to brak integracji sieciowej, w zasadzie wideodomofonu analogowego nie wprowadzimy do sieci Internet przez co możemy tylko pomarzyć o zdalnym zarządzaniu.

Plusy wideodomofonu analogowego.

Analizując zagadnienie jakim są systemy zabezpieczeń w tym porównanie wideodomofonu analogowego oraz wideodomofonu IP doszukuje się jedynie dwóch plusów przemawiających na korzyść rozwiązania analogowego.

Pierwszy plus to oczywiście cena, wideodomofon analogowy jest zazwyczaj dwa razy tańszy od jego odpowiednika IP.

Drugi plus to niewielkie wymagania instalacyjne – w tym przypadku to jest ważny argument, szczególnie przy wykorzystywaniu starych instalacji.

Wideodomofon analogowy do komunikacji panelu bramowego z monitorem wewnętrznym potrzebuje tylko dwóch żył w przewodzie. Przy wykorzystaniu starej instalacji już ułożonej pomiędzy np. domem i bramą może to być istotny argument. Z doświadczenia wiem, że często przewody wielożyłowe ułożone przed laty sią uszkodzone i fizycznie tylko część ich żył nie jest przerwana.

Mając to na uwadze z powodzeniem możemy zainstalować wideodomofon analogowy i posłużyć się dwoma żyłami. W przypadku wideodomofonu IP byłoby to niemożliwe.

Minusy wideodomofonu IP.

Wideodomofon IP jak już wcześniej wspomniałem jest znacznie droższy niż jego analogowy odpowiednik. Cena z reguły jest dwukrotnie wyższa co może stanowić poważną barierą przy jego zakupie.

Kolejny minus wideodomofonu IP to konieczność wykorzystania w komunikacji pomiędzy panelem bramowym i monitorem wewnętrznym wielożyłowego przewodu. Problem ten staje się istotny w przypadku korzystania z starych instalacji przewodowych gdy nie mamy do dyspozycji wielu żył. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku uszkodzeń mechanicznych przewodów lub zwyczajnie ich nieprawidłowym modelu np. dwużyłowe.

Plusy wideodomofonu IP.

Plusy wideodomofonu IP to przede wszystkim znacznie lepsza jakość obrazu niż w jego odpowiedniku analogowym. Urządzenia IP posiadają rozdzielczość już rzędu 4K co stanowi znaczącą różnicę pomiędzy rozwiązaniami IP i analogowymi w których spotyka się zazwyczaj rozdzielczość 2mpx tj. 1K

Kolejny plus to wielofunkcyjność wideodomofonu IP – możemy go „podłączyć” do sieci Internet i zarządzać nim zdalnie. W efekcie nawet jeśli nie ma nas w domu, jeśli ktoś zadzwoni do furtki możemy rozmawiać z nim przez aplikację w smartfonie. Poza rozmową możemy mu nawet otworzyć furtkę do posesji lub innego pomieszczenia.

Rozwiązanie to spotyka dużą aprobatę wśród użytkowników i pozwala np. przyjmować paczki od kuriera lub nie wstając z łózka zobaczyć kto dzwoni do drzwi lub furtki 🙂

Comments are closed