ctvision.pl montaz monitoringu lublin

Monitoring wizyjny i jego rodzaje.

Monitoring a w zasadzie systemy monitoringu tuż obok systemów alarmowych to najpopularniejsze formy zabezpieczeń nieruchomości. Obecnie rozróżniamy kilka rodzajów systemów monitoringu różniących się od siebie w zasadzie tylko metodą przesyłania danych i kodowania zapisu obrazu. Są tzw. systemy monitoringu analogowe oraz systemy monitoringu IP.

Monitoring HD analogowy.

System monitoringu HD analog oferowany jest pod nazwą np. HD-CVI, HD-TVI, AHD i tak dalej w zależności od nazewnictwa stosowanego przez producenta. W rzeczywistości systemy te nie są analogowe, a cyfrowe. Posiadają tylko dwubiegunową zasadę przesyłania obrazu, czyli potrzebne są dwa przewody + oraz -. Obraz generowany przez te systemy jest cyfrowy i wysokiej jakości, a sam system prosty w serwisie i niezawodny. Określenie „analogowy” odnosi się w tym przypadku do tego, że kamery te nie mogą samodzielnie działać w sieci LAN tak jak jest to w przypadku kamer monitoringu IP. Potrzebują do przekazywania obrazu rejestratora tzw. rejestratora DVR.

Monitoring IP.

Monitoring IP to tzw. system cyfrowy gdzie transmisja danych odbywa się za pomocą sieci LAN. Podzespoły monitoringu IP jak np. kamery są urządzeniami sieciowymi i mogą samodzielnie pracować znajdując się w sieci LAN. Oczywiści możemy mieć podgląd z kamery IP bez rejestratora lecz należy pamiętać że taki obraz odtwarzamy tylko w czasie rzeczywistym. Aby się nagrywał potrzebne jest urządzenie lub program magazynujący. 

Minusy analogowych systemów monitoringu.

Jedynym minusem analogowych systemów monitoringu nie jest jak powszechnie panuje opinia słaba jakość obrazu. Minusem tego systemu jest konieczność budowy rozległej sieci przewodów. Co do zasady przynajmniej przewód sygnałowy powinien zostać połączony 1 do 1 z rejestratorem. Mówiąc jaśniej każda kamera systemu powinna być podłączona bezpośrednio do rejestratora monitoringu.

W efekcie stosowania tej zasady przy rozbudowanych systemach monitoringu może stworzyć się istna pajęczyna kabli. W miejscu gdzie będzie rejestrator może spotka się duża ilość przewodów prowadzących od rozmieszczonych po obiekcie kamer.

Plusy analogowych systemów monitoringu.

Systemy te są bardzo wydajne i generują podobnie jak systemy IP obraz w rozdzielczości 4K. Poza aspektem związanym z jakością nagrań warto wspomnieć o ich łatwości instalacji, prostej i mało podatnej na awarie instalacji oraz łatwym serwisie. Ważnym aspektem jest również ich cena, ponieważ są stosunkowo tańsze niż systemy monitoringu IP.

Minusy systemów monitoringu IP.

Systemy monitoringu IP są bardziej podatne na awarie, dzieje się tak ponieważ elementy składowe systemu jak np. kamery i rejestrator to autonomiczne urządzenia sieciowe. W zasadzie wystarczy drobny błąd w adresacji IP kamery aby doszło do awarii.

Mając to na uwadze decydując się na instalacje monitoringu IP wybierajmy urządzenia sprawdzonych producentów. Z doświadczenia wiemy, że tanie zamienniki „no name” przysporzą więcej problemów niż korzyści.

Plusy systemów monitoringu IP.

Znaczącą przewagą systemu monitoringu IP nad systemem monitoringu analogowym, jest łatwość instalacji infrastruktury. Oczywiście dla przynajmniej średnio doświadczonych instalatorów:)

Czasem aby uruchomić system monitoringu IP wystarczy wykorzystać istniejącą sieci LAN, „wpiąć” w nią kamery IP i odpowiednie je zsynchronizować. Takie rozwiązanie generuje oszczędności w czasie rozprowadzania przewodów i koszt ich zakupu.

Montaż systemu monitoringu IP można również wykonać na zasadzie połączeń szeregowych co w efekcie minimalizuje plątaninę kabli. Mówiąc połączenie szeregowe mam na myśli prowadzenie przewodów komunikacyjnych od jednej kamery doi drugiej, a w efekcie zakończyć przy switch’u i rejestratorze.

Comments are closed