ctvision.pl systemy zabezpieczeń lublin

Systemy zabezpieczeń ( KD) i (RCP)

Systemy zabezpieczeń takie jak np. kontroli dostępu KD i systemy rejestracji czasu pracy RCP często występują razem jako autonomiczny system. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to logiczne rozwiązanie. Prawidłowo wykonany system kontroli dostępu wzbogacony o odpowiednie podzespoły i oprogramowanie może skuteczne pełnić taką funkcję.

Popularność systemów KD i RCP

Systemy KD i RCP z dnia na dzień zyskują coraz to większe grono użytkowników. Na instalację tego typu systemu decydują się głównie firmy lub obiekty komercyjne. Rzadziej maja zastosowanie w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach. 

Podział taki jest zupełnie zrozumiały ponieważ systemy kontroli dostępu najlepiej spełniają swoją rolę w dużych obiektach. Co do zasady najlepiej jest je montować w obiektach gdzie jest dużo pomieszczeń i wielu użytkowników. 

Dlaczego warto instalować system kontroli dostępu i RCP?

Opisując systemy kontroli dostępu możemy bardzo długo wymieniać jego dobrodziejstwa. My jednak skupimy się tylko na kilku najważniejszych rzeczach. 

Jednym z najważniejszych atutów KD jest jego właściwość antywłamaniowa. Prawidłowo wykonany system jest znacznie trudniejszy do sforsowania niż tradycyjny zamek. W przypadku tradycyjnych zamków wystarczy wyłamać wkładkę i w efekcie drzwi zastają otwarte.

W przypadku zamka szyfrowego nie jest to już takie proste. Nawet jeśli kontroler z klawiaturą zostanie uszkodzony drzwi i tak pozostaną zamknięte. Oczywiście będzie tak w przypadku prawidłowej instalacji systemu.

Kontrola użytkowników w systemach zabezpieczeń KD i RCP

Jednym z najistotniejszych z atutów systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu jest kontrola uprawnień użytkowników. Za pomocą dedykowanego systemu możemy ograniczyć wejścia do określonych pomieszczeń. Np. Pan X może wchodzić do kadr ale do archiwum już nie. Jest to wygodne rozwiązanie bez konieczności noszenia i dorabiania wielu kluczy.

Opcja ta jest szczególnie ważna w ekstremalnych sytuacjach np. zwalniania z pracy danej osoby. Często bywa, że klucze do drzwi firmy nie zostają zwracane i w efekcie znajdują się w niepowołanych rękach.

Takie sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne ponieważ mogą doprowadzić do włamania.

W przypadku systemu KD zwalniana osoba jest usuwana z systemu, a jej kod lub karta są bezużyteczne. Rozwiązanie to pozwala w łatwy sposób zarządzać dostępami i uprawnieniami wszystkich użytkowników.

Rozszerzenie systemu KD do funkcji RCP

System kontroli dostępu daje możliwość rozszerzenia do funkcji rejestracji czasu pracy. Jest to narządzie szczególnie przydatne w firmach. W łatwy sposób można stwierdzić kto i kiedy przychodzi do pracy. Można wykryć nieuczciwych pracowników lub wynagrodzić tych sumiennych i rzetelnych. Jak wskazują badania systemy RCP wpływają na poprawę efektywności pracowników co przekłada się w efekcie na finanse firmy.

Aby system kontroli dostępu posiadał funkcje systemu rejestracji czasu pracy konieczne jest pamiętanie o kilku ważnych rzeczach:

  • Stosujemy aktywne kontrolery wejścia, a nie zwykłe zamki szyfrowe.
  • Kontrolery muszą być instalowane po obu stronach drzwi, nie tylko po stronie wejściowej.
  • Centrala sterująca połączona ze wszystkimi kontrolerami.
  • Podłączenie do sieci Internet lub przynajmniej do wewnętrznej sieci LAN.
  • Stosowanie awaryjnych przycisków wyjścia.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu.

Comments are closed