ct vision systemy alarmowe lublin

Wstęp do systemów alarmowych.

Systemy alarmowe czyli profesjonalnie SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu). Warto znać ten skrót ponieważ jest powszechnie używany w branży securit i może występować w różnego rodzaju publikacjach i literaturze. 

Idea tego rodzaju systemu zabezpieczeń jest stosunkowo prosta i niezmienna od wielu lat. „Akcja i reakcja” czyli w odpowiedzi na naruszenie czynności pracy czujnika następuje akcja czyli powiadomienie. Naruszenie czynności pracy czujnika to reakcja na wszelkie czynności określone jako anomalia. 

Rodzaje systemów alarmowych.

Analogowe systemy alarmowe – klasyczne rozwiązania najczęściej wykonywane przez instalatorów. Pomimo nazewnictwa „analogowe” w rzeczywistości są tą urządzenia cyfrowe i precyzuję. Nazewnictwo „analogowe” zostało przyjęte ze względu na zasadę instalacji. W systemach tych prawidłowa instalacja powinna wyglądać na zasadzie 1:1. Oznacza to, że każdy czujnik powinien zostać indywidualnie połączony z centralą startującą.

Cyfrowe systemy alarmowe – systemy rzadziej stosowane i zazwyczaj wykorzystywane do rozbudowanych systemów alarmowych. Cyfrowy system alarmowy polega na integracji ze sobą urządzeń aktywnych. Każdy z czujników systemu posiada własną numerację i adres co znacząco ułatwia instalację systemu. Wystarczy połączyć ze sobą szeregowo wszystkie elementy systemu za pomocą jednego przewodu i doprowadzić do centrali alarmowej. Należy przede wszystkim pamiętać o indywidualnej numeracji każdego urządzenia oraz odpowiednim zasilaniu.

Rodzaje czujników systemu alarmowego.

Wśród czujników stosowanych w systemach alarmowych prym wiodą czujniki ruchu tzw. PIR. Warto jednak pamiętać, że gama czujników jest znacznie większa i warto wyposażyć w niektóre z nich swój system alarmowy. Najbardziej popularne czujniki to:

  • czujniki ruchu wewnętrzne i zewnętrzne
  • czujniki akustyczne – np. stłuczonego szkła w oknie
  • czujniki liniowe – generują wiązkę podczernieni i reagują na jej przerwanie
  • czujniki dymu
  • czujniki temperatury
  • czujnik „czadu”
  • czujniki zalania wodą
  • czujniki gazu
  • wirtualne ogrodzenia – czujniki generują wirtualne ogrodzenie czyli strefę bezpieczną w postaci niewidocznego „muru”

Rodzaje powiadomień systemu alarmowego.

Klasyczne rozwiązania w systemach alarmowych to instalacja w miejscu widocznym lecz trudnodostępnym sygnalizatora świetlno-akustycznego. W przypadku naruszenia systemu sygnalizator wydaje intensywny dźwięk i świeci jaskrawym światłem.

Z biegiem czasu jednak producenci rozwinęli funkcje powiadomień generowanych przez system alarmowy bo przecież po co nam system alarmowy skoro i tak nikt nie odpowie na jego „wołanie”.

Obecnie najpopularniejsze powiadomienia to:

  • sygnalizatory akustyczno-świetlne
  • powiadomienia sms
  • powiadomienia połączenia głosowego
  • powiadomienia poprzez aplikacje instalowaną na smartphone
  • powiadomienia radiowe do agencji ochrony

Rozbudowa systemu alarmowego.

Obecnie systemy alarmowe oferują znacznie więcej funkcji niż kilka lat wcześniej. Wraz z rozwijam techniki systemy alarmowe zaczęły przyjmować kolejne funkcje jak np. ostrzeganie przed gazem, ogniem, dymem, czadem lub zalaniem wodą. Oczywiście aby system mógł nas o tym powiadomić potrzebny jest odpowiedni czujnik i prawidłowy jego montaż.

Kolejną funkcją rozbudowanych systemów alarmowych jest opcja inteligentnego domu. Za pomocą aplikacji dołączonych do systemów alarmowych możemy starować urządzeniami znajdującymi się w naszym domu. Jest to szczególnie przydatna opcja dla osób często podróżujących. 

Łatwo zauważyć, że systemy alarmowe to już nie tylko powiadomienie o włamaniu, a mini centrum sterowania domem. Szeroka gama czujników i sterowników daje nam możliwość kontroli i sterowania całym budynkiem. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i komfort życia osób w nim się znajdujących.

Aby wykorzystać wszystkie możliwości systemu konieczny jest jego prawidłowy montaż i synchronizacja.

Comments are closed