systemy zabezpieczeń dla domu

Jaki system antywłamaniowy do domu jednorodzinnego?

Montaż monitoringu obecnie jest niekwestionowanym liderem w śród usług związanych z systemami zabezpieczeń budynków komercyjnych jak i budynków prywatnych. Jednak monitoring nie jest jedynym sprawdzonym systemem zabezpieczeń jaki możemy zastosować.

Dom dla każdego powinien być miejscem zapewniającym bezpieczeństwo. Niezależnie od tego jak bardzo wartościowe mienie posiadamy. Z tego też powodu warto zastanowić się nad instalacją systemu antywłamaniowego. W przypadku domów jednorodzinnych i prywatnych posesji mamy do wyboru kilka ciekawych i sprawdzonych rozwiązań.

Od wielu wielu lat prym wiodą systemy alarmowe z czujnikami ruchu , systemy monitoringu oraz inteligentne systemy wideodomofonu. W domach jednorodzinnych rzadziej stosujemy systemy kontroli dostępu z zamkami szyfrowymi czy systemy alarmowe z tzw. wirtualnym ogrodzeniem lub innymi specjalistycznymi czujnikami.

Postaramy się odrobinę przybliżyć wątek wyboru systemu antywłamaniowego i możliwe, że obalić kilka krążących mitów…

System alarmowy

To właśnie system alarmowy pozwala nam na zachowanie spokoju, a także na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa naszych najbliższych oraz nas samych, gdy np. w okolicy w której mieszkamy dochodzi do włamań. System alarmowy pozwala również na oszczędności w zakresie ubezpieczenia domu. Instalacja systemu alarmowego co prawda stanowi wydatek, jednak jest on jednorazowy. Dodatkowo coraz większa liczba ubezpieczycieli oferuje jednak całkiem niemałe zniżki dla osób, które posiadają zainstalowany wysokiej jakości system alarmowy.

Mogłoby się wydawać, że instalacja systemu alarmowego wiąże się z wysokimi kosztami. Tak było jednak lata temu. Obecnie koszt ten nie jest wygórowany i może pozwolić sobie na niego niemal każdy posiadacz domu. System alarmowy stanowi idealne rozwiązanie w szczególności wtedy, gdy posiadamy cenne przedmioty, mieszkamy w niespokojnej okolicy, planujemy remont, często wyjeżdżamy na dłuższy czas lub gdy pracujemy do późna.

Wbrew panującej opinii każdy system alarmowy może przekazywać nam informacje o ewentualnym alarmie. Nie musi to być kosztowne urządzenie. Jeżeli nasz system alarmowy nie posiada funkcji komunikacji, możemy swobodnie dokupić do niego odpowiedni moduł i przez to zwiększyć jego funkcjonalność.

Podsumowując, w domu jednorodzinnym lub zwyczajnie w prywatnej posesji możemy zainstalować system alarmowy nawet w wersji ekonomicznej. Następnie z biegiem czasu rozwijać jego funkcjonalność. W naszej ocenie system alarmowy to niezbędne minimum i jest on podstawowym systemem antywłamaniowym.

System monitoringu

Montaż monitoringu – jeszcze nie tak dawno, nawet kilka lat temu system monitoringu kojarzyć mógł się przede wszystkim z przedsiębiorstwami i to też tylko z tymi większymi. Obecnie jednak, ceny systemu monitoringu są znacznie niższe niż lata wstecz, a i oferowane rozwiązania w tym zakresie pozwalają na uzyskanie znacznie lepszej jakości obrazu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, zarówno firm – już nie tylko tych większych, jak i osób prywatnych decyduje się na zainstalowanie systemu monitoringu.

Z całą pewnością już sama świadomość tego, że dany obiekt jest monitorowany, zapobiega wielu nadużyciom. Warto również wspomnieć, iż wielu ubezpieczycieli oferuje zniżki dla osób, które samodzielnie dbają o bezpieczeństwo swojego mienia, co pozwala również uzyskać oszczędności z tym związane.

Instalacja monitoringu niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest ta wręcz oczywista, czyli po prostu ochrona przed kradzieżą oraz włamaniem. W ten sposób system monitoringu nie tylko działa odstraszająco na osoby, które mają złe zamiary, ale również w przypadku, gdy dojdzie do niepożądanej sytuacji, to właśnie system monitoringu pozwala skutecznie odnaleźć sprawcę danego czynu. System monitoringu pozwala również na weryfikację tego co dzieje się w naszym domu czy posesji pod naszą nieobecność.

Niestety w naszej ocenie system monitoringu to tylko dodatek i komfort związany z bezpieczeństwem. Jego olbrzymią zaletą jest fakt zdalnego podglądu z dowolnego miejsca na świecie. Jest to świetne rozwiązanie gdy możemy zobaczyć co dzieje się w naszym domu pod naszą nieobecność.

Pomimo tych dobrodziejstw często potencjalni włamywacze zasłaniają twarze i nakładają grube kurtki aby nie rozpoznać ich sylwetek. W takiej sytuacji system monitoringu może pomóc ujawnić błąd popełniony przez sprawców – nic więcej. Nagrania pomogą w analizie zdarzenia lecz sam system nie odstraszy sprawców.

Jeśli mamy ograniczony budżet i konieczność wybierania pomiędzy systemem alarmowym, a monitoringu – wybierzmy ten pierwszy – odstraszający!

Wideodomofon

Urządzenie jakim jest zwykły domofon zna niemal każdy z nas. Trudno jest nie docenić jego ogromnej funkcjonalności. Wideodomofon w dużym uproszczeniu jest niczym innym jak domofonem wyposażonym w kamerę. Stanowi on dodatkowe wsparcie naszego bezpieczeństwa. To właśnie dzięki niemu możemy dokładnie zweryfikować osoby, które chcą dostać się na nasz teren. Z całą pewnością podniesie on poziom bezpieczeństwa naszych bliskich, naszego mienia oraz nas samych.

Stanowi to główną i wręcz oczywistą zaletę tego urządzenia. Ponadto, odpowiedniej jakości wideodomofon pozwoli nam również na weryfikację tego, co tak właściwie dzieje się w naszej najbliższej okolicy. Coraz częściej dostęp do obrazu z wideodomofonu możemy uzyskać z poziomu telefonu komórkowego, co stanowi dodatkową wygodę.

Większość systemów wideodomofonu posiada również funkcję zapisywania obrazu – dzięki temu rozwiązaniu możemy utrwalić wizerunki osób do nas dzwoniących. Jest to ważny aspekt ponieważ nie od dziś wiadomo, że złodzieje robią najpierw tzw. rozpoznanie i często dzwonią do bramy sprawdzić czy ktoś jest w domu.

W kwestii wideodomofonu podobnie jak systemu alarmowego uważamy, że jest to podstawe zabezpieczenia nieruchomości.

Jaki system antywłamaniowy?

Podsumowując zagadnienie, przy ograniczonym budżecie inwestujcie w system alarmowy – nawet ten tańszy i mniej funkcjonalny. W zasadzie w domu jednorodzinnym potrzeba rzeczy bardziej praktycznych niż gadżetów. Mając to na uwadze czujniki ruchu PIR wystarczą.

Zwiększając odrobinę budżet i w przypadku gdy mamy trochę posesji dodajmy wideodomofon. Urządzenie to idealnie połączy swoje siły z ogrodzeniem i stworzy pierwszy bufor antywłamaniowy.

Krok trzeci to monitoring – rozwiązanie to uzupełni pozostałe dwa systemy, da nam zdalny podgląd i wprowadzi trochę spokoju. Nie będziemy się zastanawiać „co się dzieje w domu”. Dodatkowo monitoring działa prewencyjnie ponieważ potencjalni np. włamywacze pomimo maski itp. wola się nie dawać nagrywać.

Comments are closed