ctvision.pl montaż kamer cctv monitoringu

Wstęp – Systemy zabezpieczeń.

Elektroniczne systemy zabezpieczeń jak np. systemy monitoringu to instalacje, które mają dać nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli lub zwyczajnie mają charakter „odstraszający” i prewencyjny. Niezależnie od ich przeznaczenia wykonując instalację należy pamiętać o pewnych zasadach i przestrzeganiu kilku najważniejszych punktów. Pozwoli to nam uniknąć podstawowych i kardynalnych błędów instalacyjnych.

Niema chyba nic gorszego jak system zabezpieczający, który nie spełni swojej roli i w efekcie nas zawiedzie. Mając to na celu przedstawiamy poradnik z cyklu „zrób to sam” – skupimy się tu na systemie monitoringu wizyjnego w wersji HD analogowej czyli o symbolach HD-CVI, HD-TVI, AHD.

Projekt systemu monitoringu jak wykonać?

Montaż monitoringu – podstawa to projekt, nie musi to być profesjonalny rysunek techniczny jeśli oczywiście obiekt tego nie wymaga. Niezależnie od rodzaju obiektu musimy poświęcić kilka chwil i przemyśleć co i gdzie.

  • Rozmieszczenie kamer – w przypadku instalacji kamer monitoringu ważnym aspektem jest unikanie „martwych pól” czyli miejsc w których nasze kamery nie monitorują chronionego obiektu. Często niestety ze względu na małą ilość kamer w założeniu inwestora trudno osiągnąć ten cel, można jednak to odpowiednio zminimalizować dobierając odpowiedni sprzęt stosowany do monitoringu.
  • Pole widzenia – kolejną ważną zasadą przy projektowaniu systemu monitoringu jest to aby kamery wzajemnie się widziały. Taki projekt pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń kamer przez osoby o złych zamiarach bez narażenia się na nagranie z innej kamery.
  • Umiejscowienie rejestratora – należy pamiętać, że to rejestrator zapisuje nagrania i posiada zainstalowany dysk twardy. Jeśli zostanie ukradziony przepadną nam nagrania. Warto zatem rejestrator umieścić w miejscu trudnodostępnym i nieoczywistym dla dla osób niepożądanych.
  • Dostęp do mediów – wybierając miejsce na rejestrator pamiętaj o konieczności doprowadzenia tam stałego źródła zasilania i dostępu do Internetu. Najlepiej jeśli do rejestratora od routera domowego prowadzić będzie przewód typu skrętak komputerowa. Można oczywiście wykonać połączenia rejestratora z routerem poprzez wifi jednak naraża to na koszty dodatkowych urządzeń sieciowych oraz nie jest tak stabilne jak klasyczny przewód.

Jak wykonać instalację monitoringu?

Prawidłowo wykonana instalacja przewodów monitoringu to podstawa, jest to najcięższy etap prac i zazwyczaj brak jest możliwości wykonania poprawek. W przypadku nowych budynków ułożona instalacja zostaje zabudowana co stanowi skuteczną przeszkodę podczas wykonywania ewentualnych poprawek.

Wykonując instalacje należy pamiętać, że kamera monitoringu potrzebuje przewodu zasilającego oraz przewodu transmisji obrazu. Mając to na uwadze można wykonywać instalacje na przewodach zespolonych lub osobnych przewodach.

W zasadzie stosujemy trzy rodzaje przewodów: skrętkę komputerową, przewód koncentryczny i zwyczajny przewód zasilający dwu żyłowy.

  • Skrętak komputerowa – jest to przewód polecany przez nas do budowy wszystkich instalacji monitoringu. Z powodzeniem może zostać wykorzystany w analogowym monitoringu jak np. HD-CVI lub cyfrowym monitoringu IP. Za pomocą jednej skrętki komputerowej rozdzielając jej żyły możemy przesłać do kamery zasilanie oraz zapewnić transmisję obrazu.
  • Przewody koncentryczne – służą jedynie do transmisji obrazu w systemach monitoringu analogowych. Nie wykorzystamy ich w systemach IP przez co nie są to rozwiązania uniwersalne. Przewody te również nie przekażą zasilania dla kamery dlatego też konieczne jest doprowadzanie przewodów zasilających. W zasadzie obecnie większość przewodów koncentrycznych do wykorzystania w monitoringu posiada już zintegrowany przewód zasilający.
  • Punkty instalacyjne – systemy analogowe monitoringu wymagają połączeni kamer CCTV i rejestratora 1:1, pamiętaj, że przewód prowadzący od kamery musi docelowo trafić do rejestratora monitoringu. Przewodów transmisji obrazu nie możemy łączyć szeregowo!!

Podsumowując, do budowy struktury okablowania systemu monitoringu polecamy skrętkę komputerową ze względu na jej uniwersalne zastosowanie oraz łatwość „układania”.

Jaki rodzaj systemu monitoringu wybrać?

W zasadzie mamy dwa rodzaje systemów monitoringu, tj. systemy monitoringu analogowe i systemy monitoringu cyfrowe IP. W praktyce generowany obraz obu systemów jest porównywalnej jakości.

Analogowe systemy występują pod nazewnictwem HD-CVI, HD-TVI, AHD, natomiast cyfrowe pod nazwą IP. Obecnie oba rodzaje systemów są w stanie wygenerować podobnej jakości obraz dlatego też dla poczatkujących instalatorów polecamy wykonywanie instalacji analogowych. Instalacje te są łatwiejsze w wykonaniu, konfiguracji oraz przyszłym serwisowaniu.

Jaki sprzęt do monitoringu?

Montaż monitoringu i najczęstsze pytanie – jaki sprzęt do monitoringu jest mi potrzebny? Odpowiedzi jednoznacznej nie ma, wszystko zależy od budżetu oraz miejsca instalacji systemu. Skupimy się na podzespołach monitoringu HD analogowego jak np. HD-CVI, HD-TVI, AHD

Postaramy się dobrać podzespoły do uniwersalnego zestawu systemu monitoringu:

  • Rejestrator monitoringu – rejestrator dobierajmy z odpowiednia ilością kanałów video. Rejestrator musi mieć nie mniej kanałów niż ilość kamer w naszym systemie. Zazwyczaj rejestratory obsługują 4/8/16/32 kamery.
  • Kamery CCTV – kamery poza rozdzielczością, która świadczy o jakości nagrań posiadają również wiele innych parametrów jak np. obiektyw. Do zastosowań wewnętrznych polecamy kamery cctv kopułkowe, natomiast do zastosowań zewnętrznych kamery cctv tubowe.
  • Dysk HDD – do zapisów stosujemy dyski twarde 3,5 cala najlepiej o parametrach „pracy ciągłej”. Im wyższa rozdzielczość nagrań z kamer CCTV, tym więcej zajmują miejsca na dysku i w efekcie magazynujemy mniejszy okres nagrań. Z doświadczenia wiemy, że dysk 1TB zapisuje obraz z 1 kamery 2K przez około 25dni.
  • Przewody – jak już wspomniałem wcześniej preferujemy przewody typu „skrętka komputerowa” UTP ze względu na ich uniwersalność oraz łatwość rozkładania instalacji. W porównaniu z przewodami koncentrycznymi są znacznie bardziej elastyczne i zajmują mniej miejsca.
  • Zasilanie – zapowiedzeniem możemy wykorzystać zasilacze impulsowe stosując rozdzielacz zasilania. Zasilanie w systemach monitoringu jest ważnym elementem i poświęciliśmy temu osobny artykuł. Stosując zasilacz pamiętajmy, że jego „moc” musi być większa o minimum 20% od łącznej sumy poboru mocy przez kamery. Zasada ta wynika z tego, że zasilacz zazwyczaj ma zawyżone parametry, a podczas przesyłu zasilania dochodzi do spadków napięcia.
  • Wtyki i adaptery – stosując skrętkę komputerową do przesyłu obrazu konieczny jest obustronnie zainstalowany transformator video BNC. Obustronnie czyli po stronie kamery oraz po stronie rejestratora.

Podsumowanie montaż monitoringu część 1 z 2

W części pierwszej artykułu zapoznaliśmy się z podstawami teorii i dobory urządzeń, w kolejnej części przejdziemy do praktycznej instalacji systemu monitoringu.

Comments are closed