Kamery monitoringu
Montaż monitoringu – niezbędnym aspektem pracy systemu monitoringu oraz spełniania dawanych mu zadań jest użycie odpowiednich komponentów jak kamery, rejestrator, zasilanie, przewody itp. Z doświadczenia wiemy, że jednak dla wszystkich instalatorów lub osób zastanawiających się nad montażem monitoringu najwięcej problemów przysparzają kamery.
Postaram się odrobinę przybliżyć temat kamer monitoringu oraz sposobów ich wyboru.
Rozdzielczość kamery monitoringu
Jednym z pierwszych parametrów kamery jaki jest nam prezentowany – często już na samym opakowaniu wytłuszczonym drukiem – jest jej rozdzielczość. W zasadzie im wyższa tym lepiej, oznacza to, że obraz jest bardziej dokładny i składa się z większej ilości elementów. Dla przykładu w nagraniach o niskiej rozdzielczości, czyli składających się z małej liczby elementów widoczne są kwadraciki czyli piksele. W nagraniach o wysokiej rozdzielczości nie spotkamy tego zjawiska pomimo tego, że one również składają się z pikseli. Różnica jednak jest w tym, iż w nagraniach o wysokiej rozdzielczości pikseli jest tak wiele i tak małych, że ludzkie oko nie jest w stanie ich dostrzec.
Rozdzielczość w kamerach monitoringu to parametr, który ciągle jest usprawniany i zwiększany. Jeszcze kilka lat temu kamery o rozdzielczości 1,3MP były nowością, teraz już są przeżytkiem.
Obiektyw kamery monitoringu
Ważnym parametrem przy wyborze kamery jest jej obiektyw, powinien zostać dostosowany do rodzaju i rozmiaru monitorowanej powierzchni. Pozwolę sobie dać kilka drobnych wskazówek i opisać najbardziej popularne obiektywy.
Obiektyw 2.8mm to obiektyw o szerokim kącie widzenia, lecz stosunkowo na niewielkie odległości. Kamera z obiektywem 2.8mm idealnie sprawdzi się do prowadzenia podglądu w pomieszczeniach niewielkich rozmiarów.
Obiektyw 3.6mm charakteryzuje się węższym polem widzenia niż w przypadku 2.8mm, lecz ma wydłużone pole widzenia. Dzięki temu możemy dostrzec obiekt na większej odległości. Kamery z obiektywem 3.6mm możemy wykorzystać przy nadzorze korytarzy, większych obiektów lub zewnętrznie na elewacji wzdłuż budynku.
Obiektywy regulowane manualne– najbardziej popularne obiektywy posiadają zakres regulacji 2.7mm-12mm lub w bardzo zbliżonych parametrach. Regulacja obiektywu odbywa się manualnie, za pomocą obracania dedykowanych w kamerze pionów lub śrubek. Jedyny minus kamer o manualnej regulacji jest konieczność bezpośredniego kontaktu za kamerą.
Regulowany obiektyw dobrze się sprawdza przy wymagających obiektach, gdzie konieczne jest personalizowanie obrazu na konkretny element.
Obiektywy regulowane motozoom – obiektywy kamer, które możemy automatycznie z poziomu rejestratora lub aplikacji odpowiednio regulować. W efekcie zdalnie możemy przybliżać lub oddalać obraz .
Obiektywy motozoom zazwyczaj stosowane są do kamer PTZ (obrotowych), rzadziej do kamer statycznych, instalowanych „na sztywno” do określonego elementu konstrukcyjnego.
Oświetlacz podczerwieni IR
Decydując się na montaż monitoringu warto dokładnie przemyśleć jego główne warunki pracy. Istotny element kamery szczególnie jeśli jej celem jest praca również w warunkach nocnych. Zdecydowana większość kamer monitoringu ma już wbudowany oświetlacz IR, lecz są również modele pozbawione tej funkcji. Przed zakupem warto upewnić się co do funkcjonalności kamery.
Oświetlacz IR to w zasadzie diody IR zainstalowane w kamerze i emitujące podczerwień. Ludzkie oko widzi jedynie delikatnie świecącą diodę, lecz kamera widzi również emitowane promienie, które rozświetlają obszar. Dla przykładu możemy podać, że diody IR dla kamery działają podobnie jak latarka dla ludzkiego oka. Wyjątek jest tylko taki, że kamera obraz oświetlany przez diody IR dostrzega w barwach czarno-białych.
Każdy producent kamer monitoringu informuje o funkcji dzień/noc IR oraz o jego zasięgu – im mocniejsze diody tym dalej w nocy „widzi” kamera. Niestety łatwo paść ofiarą tanich produktów i dostrzec na własnej skórze „efekt bladej twarzy”, który uniemożliwia jej rozpoznanie.
W przypadku tanich kamer o dalekim zasięgu IR moc diody nie jest automatycznie regulowana i z niewielkiej odległości twarze osób, rejestracje samochodów mogą być zbyt bardzo oświetlone i rozmazane niczym biała plama.
Obudowy kamer monitoringu
Jest to istotny parametr kamery, niekiedy poprzez nieprawidłowy wybór znacząco zmniejsza funkcjonalność całego systemu. Obecnie w powszechnym użyciu mamy kilka popularnych rodzajów obudów kamer, mianowicie:
Tuby lub określenie z EN bullet – to kamery najlepiej nadające się do zastosowań zewnętrznych, szczególnie jeśli wyposażone są w dodatkowy daszek. Ich jedyny minus to zastosowany przegub instalacyjny łączący kamerą z podstawą mocującą. Przez zastosowanie owego przegubu najlepiej nadają się do instalacji w miejscach trudno dostępnych, ponieważ stosunkowo łatwo je zerwać.
Obrotowe PTZ – kamery starowane poprzez dedykowane oprogramowanie, zazwyczaj w kształcie wiszącej na ramieniu kuli. Są większych rozmiarów niż kamery statyczne ze względu na konieczność użycia silników sterujących. Polecane do montaży w miejscach trudno dostępnych, ponieważ są podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Kopułki – klasyczne kamery uniwersalnego użycia. W mojej opinii lepiej nadające się do wykorzystania w warunkach wewnętrznych niż na zewnętrznych. Kamery te są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i dość trudne do zerwania. W przypadku konieczności instalacji kamer w miejscach łatwo dostępnych polecam model z szybką ochronną. Dzięki zastosowaniu owej szybki utrudniona jest możliwość zmiany konta obserwacji obiektywu przez nieuprawnione osoby.
Co jeszcze o kamerach monitoringu ?
Istotnych parametrów kamer monitoringu jest znacznie więcej niż te opisane jak np. klasa szczelności – przedstawiane w symbolice IP +(liczba), rodzaj przetwornika, procesor itp.
Przed zakupem warto skontaktować się z instalatorem i uzgodnić rodzaj sprzętu lub jeśli jest to możliwe sprawdzić działanie.
Comments are closed